Inovace Arkona
Inovace v pokládce střešních krytin
Střechy a izolace řemeslně umíme, a jsme vybaveni potřebnými technickými znalostmi. To nám ale nestačí. Nezdá-li se nám nějaké „zaběhnuté“ technické řešení, hledáme vhodnější způsob realizace. Na trh jsme tak přinesli 5 inovací:
Povlaková pokládka asfaltových šindelů, rok 2015
Střechy z asfaltových šindelů s časem snižují svoji hydroizolační bezpečnost – zanášením a zarůstáním. Navíc mnoho firem nerespektuje bezpečný sklon střechy. Výsledkem je množství tekoucích střech a nepříliš velká důvěra v tento materiál.
Vyvinuli jsme systém, kdy na střeše nejprve zhotovíme povlakovou hydroizolaci z konkrétního typu asfaltových pásů, a poté na ní kombinací lehkého kotvení a sváření zhotovíme povlakovou (= svařenou, vodotěsnou i vůči tlakové vodě) krytinu z asfaltových šindelů. Pracné – ale s dokonalým výsledkem.
Dvojitá závětrná lišta s krytem obvodového svaru hydroizolací, rok 2006
Při klasickém zakončení hydroizolací na závětrné liště je obvodový svar hydroizolací v ploše střechy, navíc plně vystaven povětrnostním podmínkám. Především v případě asfaltových pásů to je pravidelná příčina zatékání. Vyvinuli jsme dvojitou závětrnou lištu.
Spodní díl lišty vyzvedává hydroizolace z plochy, vrchní díl lišty obvodový svar kryje. Problematický svar je tedy vyzvednut nad okolní plochu (= nebude v kaluži), a navíc je kryt před deštěm. Voda se k němu nikdy nedostane. Vrchní díl lišty navíc není limitován bitumenovou korozí. S tímto provedením závětrné lišty realizujeme i foliové střechy – čímž je vyřešen problém estetiky závětrného lemování z foliových plechů.
Maska okapnicového plechu, rok 2004
Je-li hydroizolace teras a balkonů foliová, je okapnice z foliového plechu. Ten je ve spojích vodotěsně spojován přířezy hydroizolační folie. To může narušovat estetický vzhled díla. Pohledově vyhovující bývá klasická klempířina. A vzniká problém jak ji ukotvit, aby nebyla porušena vodotěsnost hydroizolací. Vyvinuli jsme detail ukotvení přídavné pohledové okapnice tak, že okapnice je pevná, není porušena hydroizolace, a voda mezi foliovou a pohledovou okapnicí volně odtéká.
Samosvorná fixace dlažby na podložkách při okapnici, rok 2002
Je-li dlažba teras a balkonů pokládána nasucho do podložek, při okapnici vzniká problém její fixace proti případnému posunutí – především když není možné využít sloupků zábradlí. Všechny nám známé způsoby vždy nějak zasahovaly do izolací. Vyvinuli jsme detail, kdy je dlažba při okraji zajištěna proti posunutí lištou, samosvorně fixovanou dalšími řadami dlažby.
Bezešvá“ pokládka asfaltových pásů, rok 2000
Pokládka pochozí vrstvy v moderní suché skladbě teras vyžaduje mnoho času na vyrovnání finálního povrchu. Především při pokládce dlažby do podložek, umístěných na asfaltové hydroizolaci, dělají problém svary v překladu pásů. Jsou vyšší než izolace kolem nich. V roce 2000 jsme v tomto případě začali asfaltové pásy pokládat tak, že každý pás byl z půlky spodní a z půlky horní. Dosáhli jsme tím roviny asfaltových hydroizolací – a pokládka dlažby do podložek je rychlejší a pevnější.
Před několika lety s tímto způsobem pokládky asfaltových pásů ve variantě „půlposyp“ přišla jako s převratnou novinkou firma Villas Alpin bahn. Stále to ale nebylo ono. Výškový zlom v ose pásu brání dokonalému protavení celé šíře pásu. Nyní používáme jiný způsob „bezešvé“ pokládky asfaltových pásů.
Naše projekty izolací střech
Rádi bychom vám představili naše referenční projekty izolací střech. U každého projektu si můžete zobrazit jeho detail s popisem.
Bližší informace vám rádi sdělíme, neváhejte nás kontaktovat.
-
Asfaltový pás – plamenem vtavena olefinbitumenová folie
Klasická skladba terasy, na kterou je nataven modifikovaný asfaltový pás, a do něj plamenem vtavena olefinbitumenová folie. Folie je k poplastovaným plechům a mezi sebou svařena horkým vzduchem. Mocnost skladby 6mm, hmotnost cca 7kg/m2. Bez bouracích prací, velmi dlouhá životnost, protiskluzový povrch. Možno jako finální (lehce) pochozí vrstva, nebo jako podklad pod pochozí skladby.
-
Rodinný dům, nadkrokevní zateplení
Doporučení: důsledně zateplovat stropy nad nejvyšším vytápěným podlažím. Šikmé střechy zateplovat v celé ploše – nikoli pouze mezi krokvemi. Ideální zateplení je nadkrokevní – i s ohledem na životnost krovu.
-
Hydroizolace mostku na obchvatu Líbeznice
Hydroizolace mostku na obchvatu Líbeznice. Rok 2010
-
Nejvyšší bytový dům v ČR, Praha – Kačerov
Rozsáhlá klasická terasa nad přízemím domu byla kompletně odstraněna. Izolační skladba je asfaltová parotěsná zábrana, pěnový polystyren ve spádu, textilie a polyolefinové hydroizolační folie. Izolační skladba je přitížena extenzivní zelenou střechou. Rok 2008.
-
Atypický střešní plášť rodinného domu, České Budějovice
Atypický střešní plášť rodinného domu, České Budějovice, 1999.
-
Sazka aréna, Praha
Na stavbě haly Sazka aréna jsme realizovali spodní hydroizolace kolektorů a příjezdových tunelů, a zelenou střechu nad vstupem. Rok 2004-2005, 25.000 m2