standard-title Materiály

Materiály

Pěnový polystyren není objemově stálý.

Pěnový polystyren není objemově stálý.

OXIDOVANÉ ASFALTOVÉ PÁSY

Klasický hydroizolační materiál, bez průtažnosti. V současné době je možné jej doporučit pouze jako podkladní vrstvu pod vlastní asfaltovou hydroizolací.

MODIFIKOVANÉ ASFALTOVÉ PÁSY

Oxidovaný asfalt modifikovaný syntetickým kaučukem, v tuzemských podmínkách především styren-butan-styrenem. Modifikované asfaltové pásy jsou ohebné a průtažné i v teplotách pod bodem mrazu. UV stabilita je dána případným břidličným posypem. Životnost lze na střechách odhadnout na cca 20-35 let, ve spodních izolacích výrazně více. Vyrábí se pásy klasické, protipožární, protiradonové, i odolné prorůstání kořenů. Zpracovávají se plamenem, popřípadě lepením, nebo svařováním horkým vzduchem.

HYDROIZOLAČNÍ FOLIE PVC

Klasická hydroizolační folie, polyvinylchlorid změkčovaný sloučeninami chloru. Ve foliových hydroizolacích v současné době dominantní materiál, s vynikajícími počátečními (deklarovanými) vlastnostmi, výbornou zpracovatelností a nízkou cenou. Svařuje se horkým vzduchem, pevnost svarů je absolutní. Jedná se však o materiál chemicky málo stálý, korodovaný bitumeny, polystyrenem i cementovými výrobky. Poměrně rychlým vyprcháváním změkčovadel folie křehne, smršťuje se a stává se nesvařitelnou, neopravitelnou. Životnost lze na střechách odhadnout na cca 15-25 let, ve spodních izolacích výrazně více.

HDPE FOLIE

Tvrdé, levné, obtížně zpracovatelné folie vhodné pro rozsáhlé izolace spodních staveb. Svařují se extrudovaným svarem. Pro jejich specifické vlastnosti ji převážně zpracovávají specializované firmy.

DALŠÍ TYPY HYDROIZOLAČNÍCH FOLIÍ

Nevýhody dominantních folií z PVC se snažilo a snaží překonat více hydroizolačních materiálů, např. PVC-VAE (PVC folie změkčované méně prchavými vinylacetáty), OCB (olefin kopolymer bitumen), EPDM folie (pryžové membrány, ve švech lepené) a další materiály. Ve větším rozsahu se však tyto alternativní materiály neprosadily.

POLYOLEFINOVÉ FOLIE

FPO (Flexi-Poly-Olefin), TPO (Thermo-Poly-Olefin). Moderní hydroizolační folie, neobsahující změkčovadla. Vyniká mechanickou odolností, UV stabilitou, dlouhou životností. Je obtížněji zpracovatelná. Svařuje se horkým vzduchem, pevnost svarů je absolutní. Je chemicky velmi stálá, trvale svařitelná. Životnost lze na střechách odhadnout na velmi výrazně více jak 30 let – viz www.strecha-z-folie.cz. Polyolefinové folie tvoří chemicky různorodou rodinu, mnohé z nich jsou – na rozdíl od PVC – navzájem nesvařitelné. Trh nabízí větší množství hladkých folií, i folie protiskluzové. Nejlepší zkušenosti máme s polyolefinovými foliemi fy. Schedetal Folien GmbH, jež vynikají mechanickou odolností i mimořádnou životností – viz www.folie-schedetal.cz, www.schedetal.de.

STŘÍKANÝ POLYURETANOVÝ PLÁŠŤ

Stříkaná polyuretanová pěna je vynikající tepelnou izolací, která je dočasně i vodotěsná. Stříkaný polyuretanový střešní plášť je bezešvou hydroizolací, v době realizace důkladně uzavírající i veškeré střešní detaily. Tento střešní plášť se realizuje množstvím tenkovrstvých nástřiků, jež je nutné provádět ve velmi úzkém rozmezí vzdušné teploty i vlhkosti, jež se v tuzemsku vyskytuje jen sporadicky. Praktickým důsledkem je velmi časté porušování technologické kázně, a pozdější separace jednotlivých vrstev. Polyuretan není UV odolný, navíc se po cca 4 letech stává nasákavým. Vodotěsnost pláště je dána neustále obnovovaným hydroizolačním nátěrem. Stříkané polyuretanové střešní pláště tak končí jako vynikající tepelná izolace pod asfaltovou či foliovou hydroizolací.

Firma ARKONA – izol. se zabývá prováděním hydroizolací z (modifikovaných) asfaltových pásů, folií z PVC, OCB a FPO, a krystalických hydroizolací (viz izolace spodní stavby).

Ploché střechy prověřené časem

Rádi bychom vám představili naše referenční projekty izolací střech. U každého projektu si můžete zobrazit jeho detail s popisem.
Bližší informace vám rádi sdělíme, neváhejte nás kontaktovat.

Načítání…
 • Hydroizolační skladba na klasické terase

  Hydroizolační skladba na klasické terase jsou shodné s předcházející fotografií. Na folii jsou pryžové podložky a do nich jsou volně vloženy zátěžové keramické dlaždice. Mocnost překvapivě pevné pochozí skladby je 20mm, hmotnost cca 32kg/m2.

 • Stříkaný polyuretanový střešní plášť

  Stříkaný polyuretanový střešní plášť

 • PVC folie

  Smrštěná PVC folie cca 8 let po realizaci vytrhává z plochy střechy kotvy.

 • Střešní plášť z EPDM membrány

  Střešní plášť z EPDM membrány, stáří cca 10 let. Patrné je výrazné pnutí smrštěné membrány i rozlepující se švy.

 • Modifikovaný asfaltový pás

  Asfaltová směs – byť s příměsí kaučuku – křehne, smršťuje se, a pomalu se rozpadá.

 • Střešní hydroizolační akrylátová stěrka

  Střešní hydroizolační akrylátová stěrka po 4 letech provozu. Hydroizolační životnost na kvalitním podkladu je cca 2 roky.